Aizvadot gada pēdējo SEB MTB maratona posmu, lielākajai daļai sezona noslēdzas. Sezona cauri, taču tas nenozīmē, ka var gulēt uz lauriem un audzēt vēderu, pamatus nākamās vasaras veiksmēm jāsāk likt jau tagad.

Pirmkārt, nepieciešams atpūsties – ne tikai fiziski, bet arī psiholoģiski, tāpēc pulsometru (un reizēm velosipēdu) uz kādu laiku noliekam malā. Otrkārt, lai arī tagad būs atslodzes periods, jāturpina kustēties un darboties, vai tās būtu pastaigas, skriešana, peldēšana vai sporta spēles. Ķermenim ir vienalga, kādā veidā jūs to uzturat formā.

Netrenēšanās ļoti strauji samazina fiziskās spējas. Triju nedēļu iztrūkums samazina maksimālo skābekļa patēriņu (VO2Max) par 8%, sirds izsviedes tilpumu par 10%, palielina laktātu slodzes laikā par 88%, samazina tauku izmantošanu enerģētiskajām reakcijām par 52% (un ne tikai to vien). Ziemā slinkojot, pavasarī atkal būs jāsāk no sākuma, no paša 1. lauciņa. Tas labi redzams vienā no manu audzēkņu formas grafikiem. Paskatieties, ko nodara brīvāks septembris, oktobris un novembris bez treniņiem! Tikai janvārī beidzot sasniegts iepriekšējā gada jūnija līmenis. Iedomājieties, cik augstu būtu grafiks, ja nebūtu lielā formas krituma tukšajos mēnešos!

Treškārt, trenējoties sliktajā ziemas-pavasara periodā, nākamās sezonas pirmajos divos, trijos mēnešos var apsteigt lielu daļu konkurentu, kas riteni izvelk ārā tikai uzspīdot pavasara saulītei.

Oktobrī noslēdzas sacensību sezona. Paliek vēl daži nelieli krosiņi, taču pa lielam nekas vairs nenotiek. Ko darīt? Varētu vairs nebraukt, taču joprojām brīžiem ir labs un saulains laiks, kad var doties izbraukt tāpat vien, bez treniņa. Ja līdz šim treniņi notika pēc strukturēta plāna, tad tagad ir laiks iemest plānu un pulsometru stūrī un izbaudīt braukšanas prieku. Mērķis ir atpūsties no trenēšanās rutīnas un uzlādēt emocionālās baterijas pirms nākamās velo sezonas. Šīs 4-6 nedēļas ir kā balva par sezonas smago darbu, iespēja izbaudīt sasniegto bez treniņu un sacensību stresa. Šāda atslodze ir obligāta – bez tās būs grūti saņemties psiholoģiski smagajiem ziemas treniņiem, plus ap Jāņiem var iestāties besis un braukšana apnikt, līdz ar to atmetot visus plānus un neloģiski noslēdzot sezonu vasaras vidū.

Pieņemsim, ka jūs gribat sākt sezonu ar SEB 1. posmu, klasisko Cēsis-Valmiera. Labai treniņu programmai nepieciešamas 22 nedēļas. Skaitot kalendārā, tas ir no novembra beigām (ja SEBs notiek, kā ierasts, aprīļa pēdējā nedēļā). Pirmo mēnesi (tātad decembri) joprojām ar velo var nodarboties pamīšus, piemēram, skriešanai, vai tikai ar skriešanu, slēpošanu. Vēlāk jāpalielina velo treniņu īpatsvars, skriešana un tamlīdzīgi pamazām jānoliek malā. Februārī un tālāk jākoncentrējas tikai velo treniņiem – ja nevar arā, tad uz trenažiera. Pats ziemas vidus, izklausās traki.

Ziema ir viens no lielākajiem treniņu izaicinājumiem un grūtībām ar īsajām dienām, trako aukstumu, sniegu, slapjumu un netīrītajām ceļa nomalēm. Ziemā katrs pats var labi redzēt, cik nopietni ir viņa treniņu plāni. MTB nav sporta veids vārguļiem – vajag stipru gribu.

Tajā pat laikā ziemā var pagūt apmeklēt svaru zāli (programma šeit), kam vasarā nav ne laika, ne motivācijas un vajadzības. Labiem rezultātiem vasarā spēka treniņi ziemā ir vienkārši nepieciešami. Vienkāršojot – jo vairāk spēka, jo spēcīgāk var uzspiest uz pedāļiem, jo smagāku pārnesumu var slēgt, un jo lielāks ātrums. Svaru zāles programma ilgst 3-4 mēnešus no novembra līdz februārim, martam.

Martā, aprīlī jau var atrast arvien vairāk dienas treniņiem ārā, sākas arvien specifiskāki velo treniņi, svaru zālei vienkārši nepietiek jau tā limitētā laika. 

Un nobeigumā, citējot Lou Holtz, amerikāņu futbola treneri: “Motivation is simple. You eliminate those who are not motivated". "Motivācija ir vienkārša. Šādi tiek apsteigti tie, kas nav motivēti." Ar to arī viss sākas. 

Es braucu ar velo, organizēju nometnes, trases apskates braucienus un sacensības. Vēl lasu lekcijas RTU un rakstu treniņu plānus. 

Plašāk par mani

Tu esi nokļuvis īstajā vietā! Treniņu plāns ļaus Tev izmantot laiku efektīvi, kļūt ātrākam un apsteigt svarīgākos konkurentus. Kad sāksim?  

Piesakies konsultācijai!