Aizvadītajā nedēļas nogalē, 7. oktobrī, Siguldā notika velobrauciens “Siguldas MTB Granfondo”.  Līderi trijnieks visu dienu pavadīja atrāvienā, un tikai 103km distances pēdējā kāpumā uz Fischer centru izrāvienu veica un sprintā uzvaru noturēja pazīstamais velo ceļotājs, daudziem kā “Velomens” zināmais Krišjānis Ratiniks.

Aizvadītajā nedēļas nogalē, 8. oktobrī Siguldā notika velobrauciens “Siguldas MTB Granfondo” un šī pasākuma galvenais varonis – aizraujošais Siguldas zelta rudens, kas dalībniekiem vairāk nekā 100 kilometru garā distancē deva iespēju baudīt neaizmirstamas sportiskas emocijas.

Granfondo ir demokrātisks velobrauciena formāts, kas pazīstams jau daudzviet pasaulē – lai gan dalībnieki trasē dodas ar laika kontroli, tās nav sacensības klasiskā izpratnē. “Velotreniņi” turpina iesākto tradīciju un šogad jau piekto reizi rīko pasākumu, kurā galvenais ir rudens noskaņas baudīšana takās un ceļos, kurās ikdienā velobraucēji iegriežas retāk.

Tā kā visas sacensības uz laiku ir atceltas, un nav zināms cik ilgi, tad piedāvājam alternatīvu- sacensties Velotreniņi.lv virtuālajā solo kausā 5 posmos. Katram posmam 3 nedēļas, katrs posms citā trasē. Vērtēšana pēc Strava segmentiem, braukšana pēc GPX faila. Treniņdistances garums vidēji 35-40 km, vērtējamais segments ~20 km (izņemot 2. posmu, kurš būs garāks). Katram posmam būs arī trases video!

Covid-19 pandēmija un tās dēļ noteiktie ierobežojumi noteikti ietekmēs sacensību kalendāru arī šī gada pirmajos mēnešos, taču individuāli mežā mēs varam doties joprojām!  Tādēļ jau otro gadu piedāvājam alternatīvu- sacensties Velotreniņi.lv neklātienes sacensībās "Velotreniņi.lv Strava kauss" , šogad trijos posmos. Katram posmam būs atvēlētas 3 nedēļas. Vērtēšana būs pēc Strava segmentiem, braukšana pēc GPX faila un marķējuma dabā. Distances garums vidēji 18-25 km. Katram posmam būs arī trases video! Tā kā iepriekšējā sezonā lielākā daļa brauca tieši segmentus, nevis visu garo treniņdistanci, tad šogad segmentiem starts un finišs būs tuvu kopā, kā arī "tukšo" metru nebūs.

Vienkārši nav labākas sajūtas kā sajust siltas saules starus braucot ar velo, kad Tu zini, ka mājās šobrīd temperatūra mīnusos. 

Ziemas vai pavasara treniņnometnes ir svarīgs sezonas pamats gan profesionāliem, gan amatieru riteņbraucējiem. Tā ir iespēja netraucēti pievērsties riteņbraukšanai pirms sezonas sākuma. Nav pat tik ļoti svarīgi, vai nometne ir trīs dienu garumā, nedēļa, vai divas nedēļas.

Vai taisnība, ka vakarā apēstas trīs porcijas spageti, bet brokastīs notiesāts putras katls ļauj sacensību rezultātu uzlabo ja ne pieckārtīgi, tad vismaz trīskārtīgi, rada milzīgu enerģijas pieplūdumu un pie veiksmes vieta uz goda pjedestāla ir garantēta? Patiesībā nē – neko citu kā lieko svaru šādi dabūt nevar. Mērenība ir tikums it visā, un, ja runā par uzturu pirms sacensībām (un arī treniņiem), tad tā ir vistīrākā patiesība. Kārtīgu brokastu efektivitāte dažas stundas pirms starta ir kļūdains mīts.

Sporta kustību pamatā ir muskuļu darbība. Lai muskulis darbotos, tam nepieciešama enerģija, kas organismā uzkrāta ķīmisku savienojumu veidā. Šiem savienojumiem šķeļoties, enerģija atbrīvojas, un tā var pārvērsties mehāniskā enerģijā – kustībā. Tēma pirmajā tuvinājumā ir visai garlaicīga, un lasāma tikai tiem, kas vēlas izprast treniņu teorijas pamatus. Izprotot kā trenēt enerģētiskās sistēmas, jākļūst skaidrākam kā veidot treniņus konkrētām distancēm.

Lielākā daļa sportistu kļūdu uztura ziņā rodas vispārpieņemtu ieradumu dēļ, ko ieteikuši draugi vai paziņas. "Tā dara visi" vai "acīmredzot tā jābūt". Šeit atrodamā informācija var likties netipiska vai pretrunā pieņemtajai praksei, taču tā ir saskaņā ar cilvēka fizioloģiju un uztura zinātni. Lai arī dažas no šīm kļūdām šķiet elementāras, tomēr pārsteidzoši daudz sportistu tās joprojām turpina pieļaut dienu no dienas.

Ikvienam velo sportistam amatierim reiz pienāk brīdis, kad ir skaidrs – trenēties tā, kā līdz šim vairs nav efektīvi, bet, kā to darīt turpmāk - padoma īsti nav. Kāda tad ir labākā treniņu metode, kad, cik daudz un ar kādu intensitāti braukt – tie nav tik vienkārši jautājumi, lai tikai ar pāris atslēgvārdu ierakstīšanu interneta plašumos varētu atrast pareizo un piemērotāko atbildi.

Treniņu slodzes sadalījums sacensību nedēļā ir ļoti būtisks – par daudz, un būs nogurums, par maz – nebūs asuma distancē. Uzreiz jāpiebilst, ka šī raksta nedēļas plānojums noderēs tikai tad, ja pirms tam ievērots treniņu grafiks ar regulāriem treniņiem, kā arī gaidāmās sacensības ir svētdienā, nevis sestdienā.  Ja treniņi bijuši maz, tad lietderīgāk būtu trenēties pēc iespējas ilgāk (tuvāk sacensībām) un ņemt atslodzi tikai 1-2 dienas.

Iesildīšanās pozitīvi ietekmē sacensību rezultātu, kā arī organisma sagatavošana slodzēm samazina risku iegūt traumas. Pirmkārt, pēc iesildīšanās samazinās pienskābes veidošanās ātrums muskuļos, līdz ar to startā organisms mazāk izmantos anaerobās reakcijas. Palielinās sirds un plaušu darba spējas. Otrkārt, iesildīšanās palīdz uzlabot kustību koordināciju, līdz ar to startā netiek izmantots tik daudz enerģijas, un iesildīšanās palīdz psiholoģiski noskaņoties startam. Treškārt, jāatzīmē, ka iesildīšanās paaugstina ķermeņa temperatūru un ir pierādīts, ka par katru grādu, par ko palielinās ķermeņa temperatūra, organisma saržotās enerģijas apjoms palielinās par 13%.

Aizvadot gada pēdējo SEB MTB maratona posmu, lielākajai daļai sezona noslēdzas. Sezona cauri, taču tas nenozīmē, ka var gulēt uz lauriem un audzēt vēderu, pamatus nākamās vasaras veiksmēm jāsāk likt jau tagad.

Pirmkārt, nepieciešams atpūsties – ne tikai fiziski, bet arī psiholoģiski, tāpēc pulsometru (un reizēm velosipēdu) uz kādu laiku noliekam malā. Otrkārt, lai arī tagad būs atslodzes periods, jāturpina kustēties un darboties, vai tās būtu pastaigas, skriešana, peldēšana vai sporta spēles. Ķermenim ir vienalga, kādā veidā jūs to uzturat formā.

Es braucu ar velo, organizēju nometnes, trases apskates braucienus un sacensības. Vēl lasu lekcijas RTU un rakstu treniņu plānus. 

Plašāk par mani

Tu esi nokļuvis īstajā vietā! Treniņu plāns ļaus Tev izmantot laiku efektīvi, kļūt ātrākam un apsteigt svarīgākos konkurentus. Kad sāksim?  

Piesakies konsultācijai!